Prihlásenie

Košík

Obklady-Dlažby » Vlastnosti obkladových prvkov

Pri nákupe 15m2 dlažby alebo obkladov z kategorie Dlažba Vám zašleme Lepidlo BFK 03 ZADARMO!!!

Vlastnosti obkladových prvkov

Vlastnosti keramických obkladových a dekoračných prvkov

Odolnosť voči teplote a vlhkosti

Obkladové prvky musia byť odolné voči prudkým zmenám teploty (teplotný šok), teplotám pod nulou (mrazuvzdornosť) a zmenu rozmerov vplyvom vlhka. V opačnom prípade by v črepe a glazúre mohlo dôjsť k pruženiu, ktoré by následne viedlo až k prasknutiu alebo poškodeniu povrchu, odpadnutiu obkladu či jeho zničeniu. Prasklina, to je závada niekedy zjavná, teda viditeľná alebo niekedy skrytá, teda sa objaví až po nejakej dobe od pokladenia. V druhom prípade príčinou môže byť kaz obkladov, ktoré nie sú odolné voči prasklinám alebo chyby behom pokladania, napr. nesprávna alebo príliš silná vrstva hmoty alebo lepidla. Iba mrazuvzdorné obkladové prvky sa hodia do vonkajšieho prostredia.

Pevnosť v ohybe

Tento parameter vyjadruje pri akom maximálnom namáhaní sa obkladový prvok zlomí. Je veľmi dôležité najmä u dlažieb, ktoré sú behom používania vystavené veľkej záťaži, ale aj u obkladov, ktoré môžu byť vystavené poškodeniu behom dopravy a pokladania a na stene pnutie vyvolané pohybom stien budovy.

Povrchové vlastnosti

Sú to odolnosť voči poškriabaniu a opotrebeniu. Mechanicky odolná musí byť predovšetkým dlažba. Tvrdosť – teda odolnosť voči mechanickému opotrebeniu, sa stanovuje podľa Mohsovej stupnice. Odolnosť voči oderu určuje ako obkladový prvok odoláva za daných podmienok abrazívnemu účinku brusnej zmesi.

Stupeň odolnosti voči oderu

Dlaždice so stupňom PEI 0 (100 otáčok) nie sú vhodné na podlahy.

Dlaždice so stupňom PEI 1 (150 otáčok) sú určené pre podlahy, po ktorých sa chodí v mäkkej obuvi alebo na boso. Sú vhodné na použitie v obytných miestnostiach, napr. v kúpeľniach, spálňach bez priameho vonkajšieho vchodu.

Dlaždice so stupňom PEI 2 (600 otáčok) sú určené pre podlahy, po ktorých sa chodí v mäkkej obuvi. Sú vhodné na použitie v obytných miestnostiach, napr. v obývacích izbách, s výnimkou kuchýň, vchodových priestoroch a ostatných miestnostiach s podlahou vystavenou veľkému zaťaženiu. Neodporúča sa na podlahy, po ktorých sa chodí v atypickej obuvi (s kovovými hrotmi alebo s podrážkou).

Dlaždice so stupňom PEI 3 (750, 1500otáčok ) sú určené pre málo zaťažené podlahy, po ktorých sa chodí v mäkkej obuvi. Sú vhodné na použitie v obytných miestnostiach, napr. kúpeľniach, kuchyniach, spálňach. Neodporúča sa na podlahy, po ktorých sa chodí v atypickej obuvi ( s kovovými hrotmi alebo s podrážkou).

Dlaždice so stupňom PEI 4 (2100, 6000, 12000 otáčok) sú určené pre stredne zaťažené podlahy, vo všetkých obytných miestnostiach, napr. kuchyniach, chodbách, predsieňach a v miestnostiach verejných budov s výnimkou priestorov s extrémnou prevádzkou.

Dlaždice so stupňom PEI 5 (nad 12000 otáčok). Po vykonaní skúšok odolnosti voči oderu sa meria odolnosť proti škvrnám v súlade s normou EN ISO 10545-14. Tieto dlaždice sú určené pre vysoko zaťažené podlahy, kde sa unášajú častice obrusujúceho materiálu. Sú vhodné na použitie vo veľmi extrémnych podmienkach, napr. verejné miesta, obchody, chodby, hotelové sály.

Odolnosť voči chemickým faktorom

Jedná sa hlavne o bežne v domácnosti používané chemické prostriedky – umývacie, pracie, čistiace, soľ, ďalej potraviny (káva, šťava, víno), ktoré môžu zanechať škvrny. Obkladové prvky odolné voči chemickým faktorom nemôžu ich vplyvom zmeniť ani farbu a škvrny musia byť ľahko odstránené vodou a bežnými prostriedkami.

Bezpečnostné vlastnosti

Hlavná z nich je protišmykľavosť, veľmi dôležitá pre dlažbu ako v obytných, verejných, tak i priemyselných priestoroch a vonkajšiu dlažbu. Hodnoty protišmykľavosti sa určujú na stupnici R9 až R11 – čím vyššia tým lepšie protišmykľavé vlastnosti dlažby.

Rektifikácia

Jedná sa o mechanicky spracované okraje obkladových prvkov, ktoré sú zabrúsené na mieru, obvykle s presnosťou až + - 0,2 mm. Rektifikované obkladové prvky je možno potom pokladať s menšími špárami (cca min. 1 mm).

+421 948 998 339
Volejte 8:00 - 17:00 hodin

Paradyz Opoczno Cersanit Rako Marazzi Baldocer

Lacneobklady.eu | Kontaktný formulár | Zaujímavé odkazy | Tvorba internetových obchodů

Obklady-Dlažby  |  E-shop  |  Obchodné podmienky  |  Doprava  |  Kontakt  |  Blog